فرایند پذیرش مقالات

فرایند داوری و پذیرش مقالات نشریه

مجله «جغرافیای اجتماعی شهری» نشریه‌ای است که در راستای همگامی با استانداردهای نشر بین‌المللی بنای آن بر داوری همتراز و دسترسی آزاد گذاشته شده است. در همین راستا، این نشریه رویۀ داوری دوسو ناشناس و گمنام را برگزیده است. بدین شکل که نه نویسنده از هویت داور مطلع می‌شود و نه داور از نام و نشان نویسنده(گان) آگاهی می‌یابد. این امر موجب می‌شود که داوری صرفاً به شکل علمی و به دور از هرگونه پیش‌داوری و غرض‌ورزی صورت بگیرد. آثار ثبت شده در سیستم در صورت هم‌راستا بودن با حوزۀ تخصصی مجله و متناسب بودن با غالب استاندارد تعیین شده از سوی مجله برای داوری ارسال می‌گردد و در صورت تأیید نهایی سردبیر وارد روند چاپ می‌شود. مجله «جغرافیای اجتماعی شهری» به بالاترین استانداردهای بررسی همتایان و همترازان متعهد است. مجله «جغرافیای اجتماعی شهری» با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین، سیاست‌ها و دستورالعمل‌های کمیته بین‌المللی اخلاق نشر (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید. در برخورد با موارد احتمالی سوءرفتار و سلب اعتبار از آیین‌نامه کمیته مذکور تبعیت می‌کند.

    تمامی مقاله‌های دریافتی تحت یک فرایند داوری و بررسی همتایان دوسو ناشناس و گمنام قرار می‌گیرند تا از کیفیت روش‌شناسی و استدلال پژوهشی مقاله اطمینان حاصل شود. پس از ارسال مقاله توسط نویسنده(گان) در سامانه مدیریت مجله، مقاله در درجه اول توسط دفتر نشریه، کارشناس نشریه و سردبیر (حداکثر یک هفته) مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد. بنابراین، خواهشمند است دستورالعمل‌ها و راهنمای نویسندگان را به دقت مطالعه نماید و مقاله را بر اساس راهنمای نویسندگان در بخش فارسی، آماده کنید و سپس آن را ارسال نمایید. پس از ارزیابی اولیه مقاله توسط مدیر اجرائی نشریه، در صورت موافقت سردبیر در مرحله اول، مقاله برای ارزیابی و داوری خدمت داوران محترم ارسال می‌گردد. مقالات ارسالی به مجله «جغرافیای اجتماعی شهری»، ابتدا مورد بررسی اجمالی قرار گرفته و در صورت رعایت اصول نگارشی اعلام شده در وبگاه مجله و ارتباط مقاله با موضوعات مجله برای داوری ارسال خواهد شد. در این مرحله در مورد تأیید ارسال مقاله به داوری و پرداخت هزینه داوری مقاله به نویسنده محترم اطلاع‌رسانی خواهد شد. در ادامه فرایند داوری، پذیرش و انتشار مقاله در این نشریه به صورت متنی و گرافیکی نشان داده شده است:

1. دریافت مقاله از طریق وبگاه نشریه و اعلام دریافت کمتر

2. ارسال مقاله به اعضای هیئت تحریریه یا دبیر تخصصی

3. بررسی مقاله در جلسه هیئت تحریریه، بررسی برخط که نتیجه آن به شکل زیر است:

      الف. رد مقاله در جلسه هیئت تحریریه به دلیل در اولویت نبودن

      ب. عدم انطباق با محتوا و حوزۀ کار مجله

      ج.کیفیت پایین و ... که به همراه دلایل مربوط، به اطلاع نویسنده می‌رسد.

4. در نظر گرفتن اصلاحات اولیه (قبل از داوری) برای مقاله که به نویسندگان گرامی ارائه خواهد شد تا پس از اعمال اصلاحات مورد نظر هیئت تحریریه (در صورت تأیید)، به داوری ارسال شود.

5. ارسال مقال به داوران (حداقل 2 تا 3 داور)

6. دریافت نتایج داوری که به سه صورت است:

      الف. منفی

      ب. مثبت

      ج. اصلاحات

7. ارجاع نتایج داوری به اعضای هیئت تحریریه برای بررسی داوری‌ها و تصمیم‌گیری، که سه نتیجه را در بر خواهد داشت:

      الف. رد مقاله به دلیل رد داوری‌ها (دو داوری منفی)

      ب. ارسال به داور سوم (یک داوری منفی و یک اصلاحات)

      ج. ارسال به نویسنده برای اعمال اصلاحات (دو اصلاح داوری)

8. دریافت اصلاحات از نویسندگان

9. ارسال اصلاحات اعمال شدة نویسنده به داوران محترم تطبیقی که سه نتیجه را در پی خواهد داشت:

      الف. رد اصلاحات

      ب. پذیرش

      ج. اصلاحات مجدد

      که به سه شکل زیر عمل خواهد شد:

          الف. اصلاحات مجدداً به نویسندگان برای اعمال عودت داده می‌شود.

          ب. در صورت اعمال کلیۀ اصلاحات پذیرش صادر می‌شود.

          ج. مقاله به دلیل عدم اعمال اصلاحات مطابق نظر داوران تطبیقی رد خواهد شد.

 

فلوچارت ارسال مقاله به مجله «جغرافیای اجتماعی شهری»

Peer Review Persian

فرایند گردش کار مقاله از ارسال توسط نویسنده مسئول تا پذیرش یا رد آن به شرح ذیل است (جهت دانلود فلوچارت فرآیند بررسی مقالات در این مجله اینجا کلیک نمایید):

 • ثبت نام نویسنده مسئول در سایت نشریه
 • ارسال مقاله بر اساس راهنمای تنظیم و ارسال مقاله
 • دریافت و بررسی اولیۀ مقاله توسط سردبیر و کارشناس نشریه
 • چک نمودن استانداردهای لازم مقاله به لحاظ شکلی و حقوق کپی رایت از طریق موتورهای جستجوگر علمی نظیر سامانه همیاب و ...
 • در صورت لزوم به انجام اصلاحات شکلی و فرمتی، مقاله توسط سردبیر به نویسنده برگردانده می­ شود تا اصلاحات انجام پذیرد. لذا نویسنده پس از انجام اصلاحات، مقاله اصلاح شده را به نشریه ارسال مجدد می ­نماید.
 • چک نمودن اولیه مقاله به لحاظ کیفیت محتوی توسط سردبیر و تصمیم­ گیری برای ارسال به شورای هیأت تحریریه به صورت مجازی/حضوری
 • اتجاذ رأی هیأت تحریریه مبنی بر موافقت یا عدم موافقت با قرارگیری مقاله در فرآیند بررسی به لحاظ ویژگی های کیفیت و انطباق مقاله با موضوع و محورهای نشریه
 • ارسال مقاله به دبیر تخصصیِ مرتبط با محور و موضوع مقاله توسط سردبیر (محرمانه)
 • چک نمودن مقاله توسط دبیرتخصصی و تعیین داور (در این مرحله حداقل دو داور به صورت محرمانه برای مقاله تعیین می­ شود). 
 • ارسال مقاله به داوران توسط دبیر تخصصی
 • چک نمودن و داوری مقاله توسط داوران و اعلام نظر ایشان (لازم به توضیح است حق الزحمه داوران از محل پرداختی مقالات پذیرفته شده در پایان هر دوره پرداخت می شود)
 • ارسال نظرات داوران به دبیر تخصصی
 • رؤیت نظر داوران و انعکاس نظر ایشان به سردبیر توسط دبیر تخصصی
 • بررسی و جمع ­بندی نظر داوران و ارسال نظر سردبیر به نویسنده (بازنگری کلی، بازنگری جزئی، ارسال مجدّد، رد مقاله و یا پذیرش مقاله)
 • دریافت نظر تجمیع شده داوران و سردبیر توسط نویسنده
 • در صورت پذیرش یا رد مقاله، چرخه داوری متوقف شده و آن مقاله در وضعیت و منوی رد یا پذیرش قرار می ­گیرد و وارد مرحلۀ ویراستاری و مراحل بعدی می شود.
 • در صورت نیاز به بازنگری کلی، بازنگری جزئی و یا ارسال مجدّد، نویسنده اصلاحات لازم را بر روی مقاله مذکور انجام داده و اقدام به ارسال فایل تصحیح شده مقاله به مجله می ­نماید.
 • چرخۀ داوری دوباره به همان شکل قبلی تاحداکثر سه  بار و در نهایت پذیرش یا رد مقاله ادامه خواهد داشت.
 • پس از تأیید اولیه علمی، مقاله از طریق سایت در اختیار ویراستارهای فنی، ادبی و انگلیسی قرار می گیرد که پس از رفت و برگشت بین ویراستار-سردبیر و نویسنده، چهار فایل آماده انتشار مقاله به روزرسانی و در سایت مجله بایگانی می گردد تا در اختیار ناشر قرار داده شود.
 • پس از پایان فرآیند داوری و بررسی ویراستار فنی، ویراستار ادبی و ویراستار انگلیسی، مقاله جهت پرداخت بخشی از هزینۀ داوری و انتشار (5000000 ریال) به نویسندۀ مسئول ارجاع داده می شود.
 • واریز وجه به صورت آنلاین توسط نویسنده مسئول و تأیید نهایی، مقاله به وضعیت تأیید علمی تغییر می یابد. در این مرحله گواهی پذیرش آنلاین بر روی کارتابل نویسنده مسئول قرار می گیرد.
 • پس از طی همۀ این مراحل، مقاله در نوبت چاپ قرار داده می شود. لیست مقالات آماده انتشار بدون هیچ ابهامی و به ترتیب زمانی پذیرش در سایت قرار داده می شود.
 • در هر شمارۀ نشریه (به صورت دوفصلنامه) به ترتیب 14 مقاله از مقالات آمادۀ انتشار، انتخاب و در لیست انتشار آن شماره قرار می گیرد.
 • بر اساس سیاست های دانشگاه و وزارت علوم و با هدف صرفه جویی در کاغذ و حفاظت از محیط زیست، نشریۀ جغرافیای اجتماعی شهری صرفاً به صورت الکترونیکی منتشر می شود.

 

نکات ویژه برای نویسندگان محترم:

 

توجه ۱: لازم است نام تمامی فایل­ های ارسالی به نشریه توسط نویسنده مسئول، داوران، سردبیر و دبیران تخصصی به صورت حروف انگلیسی و عاری از مشخصات فرد (نویسنده و یا داور) باشد. 

توجه ۲: به منظور جلوگیری از تکرار چرخه­ های غیر ضروری مقاله و اتلاف وقت نویسندگان، داوران و سایر مسئولین نشریه، نویسندگان محترم توجه نمایند که در فایل اصلی بدون نام نویسندگان، هیچ مشخصاتی از ایشان (اعم از داخل محتوای فایل­ نظیر ابتدای چکیده فارسی، چکیده انگلیسی، شکل­ ها، جدول ­ها و یا در قسمت مشخصات فایل-Properties) وجود نداشته باشد. قبل از اقدام به ارسال مقاله و فایل­ های پیوست آن، حتماً این موارد را چک نمایید.

توجه 3: تنها پس از تایید علمی مقاله توسط داوران و سردبیر، امکان صدور نامۀ پذیرش وجود دارد.